top of page
  • Yazarın fotoğrafımeltemtzn

AHMET RÜSTEM EKİCİ'DEN : HAMAM

Su, her uygarlıkta yaşamın ana kaynağı olmuştur. Özellikle yerleşik yaşama geçen insanoğlu için hem besin üretiminin hem de önemli bir ihtiyaç olan temizlenmenin vazgeçilmez unsuru halini almıştır. Her kültürde arınmayı temsil eder, kutsaldır. İnsanoğlu tarafından suya atfedilen önem nedeniyle uygarlıklar değişse de üzerinde yaşadığımız bu topraklar köklü bir geleneğin taşıyıcısı olmuştur: Hamamların.


Hamamlar tarih boyunca yıkanma ve temizlenme dışında çeşitli uygarlıkların sosyalleşme merkezlerinden olma işlevi de görmüştür.


Oryantalist sanatçıların her zaman ilgisini çekmiş olan hamamlar içe kapalı ve gizemli yapısı ile oldukça sık resmedilen mekanlar olmuştur. Sanatçılara ilham olan, bilmedikleri bir dünyayı ütopik bir şekilde resimlerine konu edecek kadar çekici olan neydi peki hamamda? Hamamın arınmanın ötesinde içerisinde sakladıkları nelerdi?


Ahmet Rüstem Ekici, Condom


Ahmet Rüstem Ekici, kendi yaşamından ve sınırlandırılmışlıklarından yola çıkarak tüm bu sorulara cevap veriyor. Bunu yaparken Oryantalizmin yarattığı erotizmden çok uzakta, kışkırtıcı, cesur ve kavramsal bir dille "Hamam" a farklı bir bakış açısı ile bakmamızı sağlıyor. Üstelik bunu çok yönlü bir sanatçı olarak çeşitli disiplinlerde ürettiği işler ile ve izleyiciye interaktif bir deneyim sunarak yapıyor.


Ekici, LGBTQAI haklarına, toplumsal rollere ve cinsiyet rollerine odaklandığı Hamam isimli sergisinde içinde yaşadığımız toplumun geleneklerine has belirli simgeler ile querr kavramını iç içe geçiriyor. Toplumun büyük kesimi tarafından hepimizin üzerine yapıştırılmış cinsiyet rollerini ters yüz ediyor. Bunu yaparken izleyiciye vermek istediklerini hamamın çağları aşmış gizemine uygun bir şekilde gizemlice sunuyor.


Ahmet Rüstem Ekici, Laço, 25x25cm. Tekstil Baskı, 2019,


Hamamın mimari bölümlerinde yer alan soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri düşünülerek hazırlanmış bu sergi hem uzun zamandır bu topraklarda görmediğimiz kadar cesur olması hem de izleyiciye sunduğu yeni deneyimler açısından yılın en iyi sergilerinden olmaya aday görünüyor. İki boyutlu olarak izlediğiniz bazı eserlerin Artivive uygulaması kullanılarak animasyona dönüşümünü izlemek ve her bir eserin ardında gizlenmiş başka bir sırra ulaşmaya çalışmak sanat severler için oldukça yeni bir deneyim. Bu yüzden Ahmet Rüstem Ekici'nin "Hamam"ına girmeden önce mutlaka artivive isimli uygulama indirilmeli. Eserleri bu uygulama olmadan deneyimlemek eksik kalmış bir deneyim olacaktır.


Hamam 7 Aralık 2019 tarihine kadar Galeribu Pavillion'da görülebilir.


**Bu yazıda kullanılmış eser görsellerini telefonunuza indireceğiniz Artivive uygulaması ile deneyimleyebilirsiniz.124 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page